Ciąża i opieka okołoporodowa
Cel kursu:
Nabycie przez uczestników umiejętności przeprowadzenia zabiegów osteopatycznych w czasie ciąży, w przygotowaniu do porodu oraz połogu.
Poznanie wskazań i przeciwwskazań do terapii kobiet w ciąży.
Ten trzydniowy kurs obejmuje: położnictwo, optymalne ułożenie płodu, przygotowanie do porodu, biomechanikę i ból w ciąży, włączając w to kwestie chodu i biomechanicznych zmian kręgosłupowych, adaptację posturalną i prezentacje bólu w ciąży.
Zajęcia będą dotyczyć też globalnych zmian jam ciała, ułożenia płodowego i jego pozycji, przed ułożeniem przedporodowym dziecka, oraz techniki osteopatyczne, które będą dotyczyć tych kwestii, omówiony będzie też zakres dynamiki matka – płód i rozważań filozoficznych czy rozwojowych takich jak teorie Merlieau – Ponty itd., które są istotną podstawą dla sposobów podejścia osteopatycznego do matki oraz jej dziecka. Dlatego też, sprawienie, by matka współgrała z dzieckiem oraz wpływ równowagi w związku z komfortem w ciąży będą motywem przewodnim.
Następnie, przejdziemy przez pracę ze zmianami trzeciego trymestru, przygotowanie do połogu i porodu w kontekście układu autonomicznego, kręgosłupa i (po krótce) dna miednicy. Do tego, kurs obejmować będzie krótkie wprowadzenie w pewne aspekty karmienia piersią oraz więzów matki z noworodkiem.
Kurs zakończy się wprowadzeniem do koncepcji przywracania właściwego stanu jam ciała oraz pracy z dnem miednicy mam, które to zagadnienia są głównym tematem drugiego bloku nauki.
Program kursu:
Dzień 1:
9:00-11:00
Wprowadzenie w tematykę ciąży i porodu
Położnictwo, optymalne ułożenie płodu, przygotowanie do porodu,
11:00-11:15 Przerwa kawowa
11:15-13:30
Omówienie wskazań i przeciwwskazań do terapii
Biomechanika i ból w ciąży włączając w to kwestie chodu i biomechanicznych zmian kręgosłupowych – techniki osteopatyczne
13:30-14:30 Przerwa lunchowa
14:30-16:15
Adaptacja posturalna i prezentacja bólu w ciąży
16:15-16:30 Przerwa kawowa
16:30-18:00
Globalne zmiany jam ciała, ułożenia płodowego i jego pozycje, ułożeniem przedporodowe dziecka – techniki osteopatyczne
Dzień 2:
9:00-11:00
Omówienie zakresu dynamiki matka – płód i rozważań filozoficznych czy rozwojowych takich jak teorie Merlieau – Ponty itd., które są istotną podstawą dla sposobów podejścia osteopatycznego do matki oraz jej dziecka. Dlatego też, sprawienie, by matka współgrała z dzieckiem oraz wpływ równowagi w związku z komfortem w ciąży będą motywem przewodnim. – teoria i praktyka
11:00-11:15 Przerwa kawowa
11:15-13:30
Omówienie zakresu dynamiki matka – płód i rozważań filozoficznych czy rozwojowych takich jak teorie Merlieau – Ponty itd., które są istotną podstawą dla sposobów podejścia osteopatycznego do matki oraz jej dziecka. Dlatego też, sprawienie, by matka współgrała z dzieckiem oraz wpływ równowagi w związku z komfortem w ciąży będą motywem przewodnim c.d – praktyka
13:30-14:30 Przerwa lunchowa
14:30-16:15
Praca ze zmianami trzeciego trymestru – teoria i praktyka
16:15-16:30 Przerwa lunchowa
16:30-18:00
Przygotowanie do połogu i porodu w kontekście układu autonomicznego, kręgosłupa i po krótce dna miednicy – teoria i praktyka
Dzień 3
9:00-11:00
Wprowadzenie w aspekty karmienia piersią oraz więzów matki z noworodkiem
11:00-11:15 Przerwa kawowa
11:15-13:15
Koncepcja przywracania właściwego stanu jam ciała po porodzie – teoria i praktyka
13:15-13:30 Przerwa kawowa
13:30-15:30
Praca z dnem miednicy matki – praktyka
Tłumaczenie jest konsekutywne.
Każdy z uczestników otrzymuje skrypt oraz certyfikat w języku polskim
PROWADZĄCY:
Caroline Stone D.O.(Hons), MSc (Ost), MEd, MClinEd
Caroline jest bardzo doświadczona w manipulacjach wisceralnych, osteopatii wisceralnej, medycynie osteopatycznej oraz w kwestiach opieki nad matką i dzieckiem. Jest osteopatką z ponad trzydziestoletnim doświadczeniem i praktykowała w Wielkiej Brytanii, Australii i Nowej Zelandii.
Jest bardzo zainteresowana badaniem, w jaki sposób osteopatia może pomagać w zarządzaniu bólem oraz problemami związanymi z wielokrotnymi urazami, złożonym bólem, jak i w zakresie komponentów mięśniowo-powięziowymi bólów brzuszno-miedniczych oraz niektórych pooperacyjnych symptomów adhezyjnych.
Caroline prowadzi kursy i wykłady w Wielkiej Brytanii, jest prelegentem na licznych międzynarodowych konferencjach, publikuje książki i artykuły i bardzo mocno interesuje się badaniami naukowymi, praktyką opartą na dowodach i rozwijaniem profesji osteopatycznej.
Była zaangażowana w pracę nad regulacjami zawodu osteopaty w wielu krajach, będąc Dyrektorem, Wicedyrektorem i Ordynatorem Kliniki w wielu instytucjach osteopatycznych w Wielkiej Brytanii i posiada kwalifikacje w zakresie edukacji, ewaluacji medycznej oraz e-learningu.
Jest doświadczonym ekspertem, regularnie prowadzi rozmaite projekty w praktyce osteopatycznej, tyczące się kompetencji jak i uzyskiwania praw zawodowych. Jej kursy są bardzo praktyczne i zorientowane na pracę kliniczną, wypełnione podejściem opartym na dowodach oraz takowych informacji. Caroline obecnie mieszka i praktykuje w Wielkiej Brytanii we wschodnim Manchesterze/rejonie Peak District.