Kurs - Flossing w terapii i treningu

Flossing w terapii i treningu

prowadzący: Łukasz Muszyński MSc PT, OMPT | cena: 500 PLN (w cenie taśma flossband o długości 2m)

Kurs dla: Fizjoterapeutów, trenerów, masażystów, studentów 3 roku fizjoterapii.

Miejsce i termin:

Wrocław / 07.11.2021
Gdańsk / 10.12.2021
Katowice / 13.05.2022
Szczecin / 10.07.2022

Czas: 1 dzień (od 9:00-16:00)

*cena obowiązuje dla zapisów od 05.10.2020

Co to jest zabieg Flossingu?
Zabieg  flossingu to specjalna technika bandażowania, która skutecznie wpływa na szybką poprawę  problemów związanych z ograniczeniem zakresu ruchu jak również tych, związanych z bólem odczuwanym podczas ruchu. Technika przeznaczona jest dla pacjentów zarówno w ostrych jak i chronicznych stanach urazowych wraz z występującym ograniczeniem zakresu ruchu.

Część ciała poddana zabiegowi flossingu jest dość ciasno owijana miękką, elastyczną taśmą. Taśma owinięta jest wokół samego stawu oraz sąsiadujących tkanek. Ucisk utrzymywany jest maksymalnie przez kilka minut. W tym czasie pacjent wraz z terapeutą wykonują ruchy bierne, wspomagane lub pacjent sam może aktywować stawy i tkanki poprzez wykonywanie odpowiednich ćwiczeń czynnych.

Zabieg flossingu doskonale dopełnia i wspomaga terapię manualną, terapię w obrębie mięsni i powięzi, regenerację oraz trening funkcjonalny.

Cel kursu: 
Nabycie wiedzy teoretycznej na temat działania Flossingu
Zdobycie umiejętności praktycznych w stosowaniu aplikacji taśmą Flossband

Działanie:

Aplikując gumową taśmę do flossingu na kontuzjowaną część ciała, dochodzi do natychmiastowego ucisku, co powoduje wzrost ciśnienia w tkankach oraz prowadzi do obniżenia ciśnienia kapilarnego. W strukturach pozapowięziowych, fizjologiczne ciśnienie wywierane na tkanki przez skórę wynosi 1 mmHg. Aplikacja flossband podnosi owe ciśnienie do około 60 mmHg.

Program kursu:

Teoria 9:00 – 11:00
1. Wprowadzenie
2. Definicja flossingu
3. Twórcy i prekursorzy
4. Mechanizmy działania
5. Efekty flossingu
6. Faza ostra / faza przewlekła – algorytmy postępowania
7. Dawkowanie
8. Flossing versus krioterapia
9. Przeciwskazania
10. Właściwości taśmy
11. Koncepcja pracy
12. Metodyka zabiegu
13. Ostrzeżenia związane z zabiegiem

Praktyka cz. 1 11:15 – 13:15
1. Stopa – techniki flossingu, terapii manualnej oraz treningu z uwzględnieniem na
regiony oraz przypadki kliniczne
2. Kolano – techniki flossingu, terapii manualnej oraz treningu z uwzględnieniem na
regiony oraz przypadki kliniczne
3. Biodro – techniki flossingu, terapii manualnej oraz treningu z uwzględnieniem na
regiony oraz przypadki kliniczne

Praktyka cz. 2 13:30 – 16:00
1. Klatka piersiowa – alternatywne spojrzenie na inne możliwości zastosowania flossingu
2. Bark – technika ślizgowa
3. Łokieć – trening w „łokciu tenisisty”
4. Podsumowanie

Co otrzymują uczestnicy?

W cenie kursu każdy z uczestników otrzymuje taśmę flossband o długości 2m
Skrypt
Certyfikat.

Rehaintegro  informuje, że po zakończeniu każdego kursu zostanie Pan/Pani poproszona o wypełnienie krótkiej ankiety celem poinformowania organizatora, czy został osiągnięty cel szkolenia.

PROWADZĄCY:

Łukasz Muszyński MSc PT, OMPT

Specjalista Ortopedycznej Terapii Manualnej posiadający międzynarodowy dyplom OMPT, zgodny ze standardami International Federation of Orthopaedic Manipulative Physical Therapists (IFOMPT). Organizacja ta podlega pod Światową Federację Fizjoterapii (WCPT) i nadzoruje program kształcenia w tym zakresie od USA, przez Europę po Australię. Jest to kilkuletni program międzynarodowej specjalizacji w Ortopedycznej Terapii Manualnej obejmujący 1000 godzin szkoleniowych w zakresie: „Trening rehabilitacyjny” (Lasse Thue), „Wprowadzenie do specyficznej filozofii leczenia” (Robert Sydenham), „Manipulacje stawowe NORDIC OMT” (Sigurd Slaastad), „HVLA” (Tim Daelemans, Hans Fauville),  „Neurodynamic Solutions” (Michael Shacklock), „Badanie i leczenie – Maitland” (John Langendoen), „Anatomia palpacyjna” (Marcin Fluder, Anna Gawryszewska), „Mastercourse on Pain” (dr Jan Pool), „Diagnostyka obrazowa w fizjoterapii” (lek. P.Godek), „Terapia wisceralna” (Michel Pulyeart), „Komunikacja z pacjentem w fizjoterapii” (A.Kłobska) oraz kursy kliniczne (John Langendoen, Mirosław Dębski).

Zdał egzamin przed komisją w składzie: dr Jan Pool (IFOMPT RIG Advisory Group), John Langendoen (Member IFOMPT SC), dr Zbigniew Wroński (wiceprezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów ds. nauki i edukacji), uzyskując tytuł specjalisty OMPT.

Ponadto ukończył kursy Medical Acupunture/Dry Needling w Londynie oraz Thirst 4 Running również w Londynie oraz wiele innych kursów. Doświadczenie zawodowe zdobywał pracując w Ortopedyczno – Rehabilitacyjnym Szpitalu Klinicznym im W. Degii w Poznaniu (2008-2011), Centrum Ortopedycznej Terapii Manualnej im Prof. F Kaltenborna w Ciechocinku (2011-2018).

Szkoleniowiec i terapeuta manualny z ponad dziesięcioletnim doświadczeniem. Certyfikowany terapeuta manualny metody Kaltenborn-Evjenth oraz metody McKenzie – Mechaniczne Diagnozowanie i Terapia.

Contact Us