Flossing w terapii i treningu
Co to jest zabieg Flossingu?
Zabieg flossingu to specjalna technika bandażowania, która skutecznie wpływa na szybką poprawę problemów związanych z ograniczeniem zakresu ruchu jak również tych, związanych z bólem odczuwanym podczas ruchu. Technika przeznaczona jest dla pacjentów zarówno w ostrych jak i chronicznych stanach urazowych wraz z występującym ograniczeniem zakresu ruchu.
Część ciała poddana zabiegowi flossingu jest dość ciasno owijana miękką, elastyczną taśmą. Taśma owinięta jest wokół samego stawu oraz sąsiadujących tkanek. Ucisk utrzymywany jest maksymalnie przez kilka minut. W tym czasie pacjent wraz z terapeutą wykonują ruchy bierne, wspomagane lub pacjent sam może aktywować stawy i tkanki poprzez wykonywanie odpowiednich ćwiczeń czynnych.
Zabieg flossingu doskonale dopełnia i wspomaga terapię manualną, terapię w obrębie mięsni i powięzi, regenerację oraz trening funkcjonalny.
Cel kursu:
Nabycie wiedzy teoretycznej na temat działania Flossingu
Zdobycie umiejętności praktycznych w stosowaniu aplikacji taśmą Flossband
Działanie:
Aplikując gumową taśmę do flossingu na kontuzjowaną część ciała, dochodzi do natychmiastowego ucisku, co powoduje wzrost ciśnienia w tkankach oraz prowadzi do obniżenia ciśnienia kapilarnego. W strukturach pozapowięziowych, fizjologiczne ciśnienie wywierane na tkanki przez skórę wynosi 1 mmHg. Aplikacja flossband podnosi owe ciśnienie do około 60 mmHg.
Program kursu:
Teoria 9:00 – 11:00
1. Wprowadzenie
2. Definicja flossingu
3. Twórcy i prekursorzy
4. Mechanizmy działania
5. Efekty flossingu
6. Faza ostra / faza przewlekła – algorytmy postępowania
7. Dawkowanie
8. Flossing versus krioterapia
9. Przeciwskazania
10. Właściwości taśmy
11. Koncepcja pracy
12. Metodyka zabiegu
13. Ostrzeżenia związane z zabiegiem
Praktyka cz. 1 11:15 – 13:15
1. Stopa – techniki flossingu, terapii manualnej oraz treningu z uwzględnieniem na
regiony oraz przypadki kliniczne
2. Kolano – techniki flossingu, terapii manualnej oraz treningu z uwzględnieniem na
regiony oraz przypadki kliniczne
3. Biodro – techniki flossingu, terapii manualnej oraz treningu z uwzględnieniem na
regiony oraz przypadki kliniczne
Praktyka cz. 2 13:30 – 16:00
1. Klatka piersiowa – alternatywne spojrzenie na inne możliwości zastosowania flossingu
2. Bark – technika ślizgowa
3. Łokieć – trening w „łokciu tenisisty”
4. Podsumowanie
Co otrzymują uczestnicy?
W cenie kursu każdy z uczestników otrzymuje taśmę flossband o długości 2m
Skrypt
Certyfikat.
Rehaintegro informuje, że po zakończeniu każdego kursu zostanie Pan/Pani poproszona o wypełnienie krótkiej ankiety celem poinformowania organizatora, czy został osiągnięty cel szkolenia.
PROWADZĄCY:
Łukasz Muszyński MSc PT, OMPT
Specjalista Ortopedycznej Terapii Manualnej posiadający międzynarodowy dyplom OMPT, zgodny ze standardami International Federation of Orthopaedic Manipulative Physical Therapists (IFOMPT). Organizacja ta podlega pod Światową Federację Fizjoterapii (WCPT) i nadzoruje program kształcenia w tym zakresie od USA, przez Europę po Australię. Jest to kilkuletni program międzynarodowej specjalizacji w Ortopedycznej Terapii Manualnej obejmujący 1000 godzin szkoleniowych w zakresie: „Trening rehabilitacyjny” (Lasse Thue), „Wprowadzenie do specyficznej filozofii leczenia” (Robert Sydenham), „Manipulacje stawowe NORDIC OMT” (Sigurd Slaastad), „HVLA” (Tim Daelemans, Hans Fauville), „Neurodynamic Solutions” (Michael Shacklock), „Badanie i leczenie – Maitland” (John Langendoen), „Anatomia palpacyjna” (Marcin Fluder, Anna Gawryszewska), „Mastercourse on Pain” (dr Jan Pool), „Diagnostyka obrazowa w fizjoterapii” (lek. P.Godek), „Terapia wisceralna” (Michel Pulyeart), „Komunikacja z pacjentem w fizjoterapii” (A.Kłobska) oraz kursy kliniczne (John Langendoen, Mirosław Dębski).
Zdał egzamin przed komisją w składzie: dr Jan Pool (IFOMPT RIG Advisory Group), John Langendoen (Member IFOMPT SC), dr Zbigniew Wroński (wiceprezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów ds. nauki i edukacji), uzyskując tytuł specjalisty OMPT.
Ponadto ukończył kursy Medical Acupunture/Dry Needling w Londynie oraz Thirst 4 Running również w Londynie oraz wiele innych kursów. Doświadczenie zawodowe zdobywał pracując w Ortopedyczno – Rehabilitacyjnym Szpitalu Klinicznym im W. Degii w Poznaniu (2008-2011), Centrum Ortopedycznej Terapii Manualnej im Prof. F Kaltenborna w Ciechocinku (2011-2018).
Szkoleniowiec i terapeuta manualny z ponad dziesięcioletnim doświadczeniem. Certyfikowany terapeuta manualny metody Kaltenborn-Evjenth oraz metody McKenzie – Mechaniczne Diagnozowanie i Terapia.
mgr Mateusz Szweda
Fizjoterapeuta, absolwent Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
Od 2018 roku – opiekun kursów organizowanych prze Rehaintegro.
Od 2019 roku prowadzi prywatną praktykę, gdzie zajmuje się rehabilitacją sportową i ortopedyczną. Przez dwa lata pracował z zawodnikami klubu siatkarskiego – Aluron Warta Zawiercie. Prowadził zawodników po kontuzjach w takich dyscyplinach jak: piłka nożna, tenis ziemny, badminton, lekkoatletyka.
W swojej pracy łączy techniki terapii manualnej oraz treningu. Uczestnik wielu szkoleń dla fizjoterapeutów, m. in.: Koncepcja kształtowania motorycznego w treningu funkcjonalnym (2018); Masaż tkanek głębokich (2018); Anatomia palpacyjna i modele dysfunkcji osteopatycznych (2019); Movement expert (2020); Suche igłowanie – medyczna akupunktura (2021); Podstawy terapii manualnej z wprowadzeniem do technik manipulacji (2021) i inne.
Prywatnie – miłośnik sportu, amatorsko startuje w zawodach biegowych i triathlonowych.