Kurs - Masaż tkanek głębokich

Masaż tkanek głębokich

prowadzący: dr n. med. Marcin Wytrążek, mgr Łukasz Brzeziński | cena: 3400 PLN

Kurs dla: fizjoterapeutów, masażystów, techników masażystów, studentów 2 roku fizjoterapii.

Miejsce i termin:

Warszawa / I:23-26.10.2024, II:18-21.12.2024Gdańsk / I:13-16.11.2024, II:11-14.12.2024 Katowice / I:23-26.01.2025, II:13-16.02.2025 - cena 3600 PLNPoznań / I:05-08.02.2025, II:23-26.04.2025- cena 3600 PLNKraków / I:07-10.05.2025, II:09-12.07.2025 - cena 3600 PLNRzeszów / I:14-17.05.2025, II:26-29.06.2025 - cena 3600 PLNWrocław / I:11-14.06.2025, II:17-20.09.2025- cena 3600 PLNSzczecin / , I:03-06.07.2025, II:28-31.08.2025- cena 3600 PLNŁódź / I:11-14.09.2025, II:09-12.10.2025- cena 3600 PLN

Czas: 8 dni, 2 moduły, po 4 dni

 

 

prowadzący dr n.med. Marcin Wytrążek: Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań,Gdańsk

prowadzący mgr Łukasz Brzeziński: Rzeszów, Szczecin, Toruń, Katowice, Łódź

Aktualnie trwające kursy:

Łódź: I:12-15.09.2024, II:23-26.10.2024

Masaż tkanek głębokich zwany także masażem głębokim bądź głębokim masażem łącznotkankowym, to współczesna forma masażu, powodująca rozluźnienie napięć w obrębie mięśni i powięzi. Celem tej formy pracy z tkankami miękkimi jest leczenie zaburzeń w układzie mięśniowo-powięziowym, polegające na umiejętnym rozluźnianiu tkanek, poprawie ich ruchomości oraz uwalnianiu z napięć w jak najbardziej ergonomiczny sposób, tj. bez zbędnych ruchów i tylko w miejscach, które wymagają rozluźnienia. Nieodłącznym elementem masażu tkanek głębokich jest ocena funkcjonalna pacjenta, ocena układu mięśniowo-powięziowego oraz zastosowanie odpowiedniej techniki, której czas, siłę i kierunek wyznacza informacja zwrotna płynąca z ciała pacjenta. Pacjent, który jest poddawany zabiegowi, aktywnie uczestniczy w terapii, wykonuje (na polecenie terapeuty) odpowiednie ruchy, które zwiększają efekt rozluźnienia tkanek.

Dobroczynne skutki masażu:
• skuteczne działanie przeciwbólowe
• zwiększenie zakresów ruchu, zwiększenie elastyczności tkanek
• likwidacja punktów spustowych bólu
• poprawa czynności i trofiki mięśni
• poprawa ukrwienia, przyspieszona regeneracja tkanek
• poprawa mobilności mięśni i powięzi
• poprawa stanu funkcjonalnego pacjenta

Moduł 1 – techniki globalne

Opis

Podczas I modułu uczestnicy szkolenia poznają narzędzia pracy, uczą się oceny zaburzeń w układzie powięziowym oraz odpowiedniego wykonywania terapii. W ciągu czterech dni omówione zostają zaburzenia w obrębie taśmy tylnej, przedniej i bocznej oraz terapia biodra i barku. Techniki globalne zaprezentowane podczas modułu I pozwalają na zastosowanie masażu tkanek głębokich  w większości przypadków klinicznych.

Uczestnik kursu pozna:
podstawy teoretyczne, ocenę funkcjonalną i badanie manualne układu mięśniowo-powięziowego, praktyczne techniki masażu.

Uczestnik kursu nauczy się:

  • metodyki wykonywania zabiegów i strategii postępowania w dysfunkcjach obręczy biodrowej i kończyny dolnej.
  • metodyki wykonywania zabiegów i strategii postępowania w dysfunkcjach kręgosłupa, klatki piersiowej i brzucha.
  • metodyki wykonywania zabiegów i strategii postępowania w dysfunkcjach obręczy barkowej
  • programowania sesji terapeutycznej i procesu terapeutycznego.

Program modułu I:

  1. Wstęp do masażu tkanek głębokich: podstawy teoretyczne, podstawowe zasady wykonywania masażu, wskazania i przeciwwskazania do wykonywania zabiegów, omówienie sposobu wykonywania technik masażu, pozycje ułożenia pacjenta, ergonomia pracy masażysty.
  2. Omówienie podstawowych zaburzeń w obrębie układu mięśniowo-powięziowego (m. in. zespół skrzyżowania górnego i dolnego, zespół warstwowy, wzorce torebkowe, przyczyny powstawania zaburzeń w obrębie poszczególnych grup mięśniowych).
  3. Diagnostyka funkcjonalna (testy funkcjonalne oceniające zaburzenia w układzie mięśniowo-powięziowym, ocena postawy ciała pod kątem zaburzeń w układzie mięśniowo-powięziowym).
  4. Anatomia palpacyjna oraz ocena manualna zaburzeń w układzie mięśniowo-powięziowym (ocena ruchomości powięzi, rozpoznawanie napiętych włókien mięśniowych, ocena skrócenia tkanek, badanie punktów spustowych).
  5. Zastosowanie technik terapeutycznych w wybranych dysfunkcjach i jednostkach chorobowych (m. in. choroba zwyrodnieniowa stawów, dyskopatie, rwa kulszowa, rwa barkowa, łokieć tenisisty i golfisty, zespół górnego otworu klatki piersiowej, zespół zamrożonego barku, ostroga piętowa, zapalenie rozcięgna podeszwowego, zapalenie ścięgna Achillesa, chonodromalacja rzepki, niespecyficzne dolegliwości bólowe kręgosłupa, zespół bólu mięśniowo-powięziowego, fibromialgia, napięciowe bóle głowy, stany pourazowe i pooperacyjne, praca z bliznami).
  6. Najskuteczniejsze techniki diagnostyczne i terapeutyczne m.in. wg takich autorów jak: Fernandez, Hendrickson, Smith, Dixon, Riggs, Manheim (w tym także techniki masażu poprzecznego i podłużnego mięśni nadmiernie napiętych oraz techniki rozluźniania mięśniowo-powięziowego).

Moduł 2 – techniki lokalne

Opis

II część kursu powstała w odpowiedzi na prośby dotychczasowych uczestników szkolenia, którzy chcieli rozwijać umiejętność masażu tkanek głębokich. O ile w pierwszej części szkolenia uwaga skupiona jest na stosowaniu technik globalnych, o tyle w drugim module koncentrujemy się na pracy z bardziej wyselekcjonowanymi obszarami ciała.

Program modułu II:

  1. Dysfunkcje w obrębie głowy – praca z czepcem ścięgnistym, stawami skroniowo-żuchwowymi
  2. Zaburzenia na przedniej stronie szyi – praca z kością gnykową, mięśniami nad- i podgnykowymi
  3. Mięśnie podpotyliczne, praca z kresą, segmentami Co-C1, C1-C2
  4. Rozluźnianie mięśnia piersiowego mniejszego, podobojczykowego i struktur przyczepiających się do wyrostka kruczego łopatki
  5. Praca z poszczególnymi częściami kończyny górnej – ramię, łokieć, przedramię i ręka
  6. Praca z mięśniem wielodzielnym i rotującymi oraz z więzadłami nad- i międzykolcowymi
  7. Staw kolanowy w szczegółach – (troczki, dół podkolanowy, opracowanie ścięgien dookoła stawu)
  8. Terapia wisceralna – praca z żołądkiem, wątrobą, siecią większą, jelitem grubym i cienkim
Struktury anatomiczne omawiane podczas szkolenia:
  MODUŁ 1 MODUŁ 2
SZYJA I GŁOWA m. czworoboczny grzbietu,

m. dźwigacz łopatki,

m. płatowaty głowy i szyi,

m. półkolcowy głowy i szyi,

m. mostkowo-obojczykowo-sutkowy

mm. pochyłe

m. skroniowy,

m. żwacz,

mm. skrzydłowe,

mm. nad i podgnykowe,

mm. podpotyliczne,

czepiec ścięgnisty

OBRĘCZ BARKOWA m. piersiowy większy,

m. naramienny,

m. podgrzebieniowy,

m. obły mniejszy,

m. obły większy,

m. najszerszy grzbietu

 

m. piersiowy mniejszy i tkanki przyczepione do wyrostka kruczego (więzadła, m. kruczo-ramienny)

m. podobojczykowy,

m. podłopatkowy

KOŃCZYNA GÓRNA m. dwugłowy ramienia,

m. ramienny,

m. trójgłowy,

mm. przedramienia i ręki

TUŁÓW I BRZUCH m. prosty brzucha,

m. skośny zewnętrzny,

m. skośny wewnętrzny,

przepona

m. prostownik grzbietu

żołądek, wątroba, jelito cienkie i grube, sieć większa,

m. czworoboczny lędźwi

OBRĘCZ BIODROWA m. pośladkowy wielki i średni rotatory zewnętrzne, w tym gruszkowaty

biodrowo-lędźwiowy,

m. naprężacz powięzi szerokiej

m. zasłaniacz zewnętrzny,

więzadła miednicy

m. pośladkowy mały

KOŃCZYNA DOLNA grupa kulszowo- goleniowa,

m. czworogłowy uda,

grupa mm. przywodzicieli

 

mięsień grzebieniowy,

staw kolanowy i jego struktury,

głębokie zginacze stawu skokowego, staw skokowy, stopa

 

„Rehaintegro”  informuje, że po zakończeniu każdego kursu zostaną Państwo poproszeni o wypełnienie krótkiej ankiety, celem poinformowania organizatora, czy został osiągnięty cel szkolenia.

PROWADZĄCY:

dr n. med. Marcin Wytrążek

Jest fizjoterapeutą, wykładowcą Wyższej Szkoły Edukacji i Terapii w Poznaniu, absolwentem Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Pracę doktorską z zakresu wykorzystania elektromiografii u pacjentów z punktami spustowymi, bronił na Wydziale Lekarskim I Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. W latach 2010-2014 pełnił funkcję prodziekana ds. kształcenia. Aktualnie jest kierownikiem Pracowni Terapii Manualnej i Masażu Wyższej Szkoły Edukacji i Terapii.

Jako klinicysta zajmuje się różnymi formami terapii manualnej i masażu, specjalizuje się w terapii punktów spustowych i masażu tkanek głębokich. Jest uczestnikiem licznych konferencji i szkoleń z zakresu fizjoterapii.  Od 2010 roku pełni funkcję redaktora naczelnego Wydawnictwa Wyższej Szkoły Edukacji i Terapii. Prowadzi kursy z zakresu terapii punktów spustowych i masażu tkanek głębokich. Jest twórcą pierwszych w Polsce studiów podyplomowych Terapia manualna tkanek miękkich, których kolejne edycje odbywają się w Wyższej Szkole Edukacji i Terapii w Poznaniu.

Jest autorem podręcznika do masażu tkanek głębokich – „Masaż tkanek głębokich. Materiały pomocnicze do ćwiczeń” oraz tłumaczeń książek: „Rozluźnianie mięśniowo-powięziowe” Carol Manheim , „Rozluźnianie powięziowe dla równowagi strukturalnej” Jamesa Earlesa i Toma Myersa oraz autorem i współautorem licznych publikacji naukowych. Od 2010 roku pełni funkcję redaktora naczelnego wydawnictwa WSEiT.

Uczył się i nadal doskonali swoje umiejętności pod okiem takich instruktorów jak Carol Manheim, John Smith, Marty Ryan, Art Riggs, Leon Chaitow, Gil Hedley, Julian Baker, Steven Goldstein. Prowadzi kanał edukacyjny na YouTube – Marcin Wytrążek, którego celem jest dostarczanie materiałów edukacyjnych dla masażystów i fizjoterapeutów, zafascynowanych terapią manualną tkanek miękkich.

mgr Łukasz Brzeziński

fizjoterapeuta, od 2018r wykładowca Wyższej Szkoły Edukacji i Terapii w Poznaniu, na studiach podyplomowych w zakresie ,,Terapia tkanek miękkich ,,absolwent Społecznej  Akademii  Nauk w Łodzi. Asystent  dr Marcina Wytrazka w kursach Masażu Tkanek Głębokich oraz Terapii ­Punktów Spustowych. Uczył się i swoje umiejętności doskonalił od dr Marcina Wytrążka, Arta Riggsa, Johna Smitha, Carol Manheim. Ukończył szkolenie Manipulacji powięzi FM Steco .

Założyciel i współprowadzący kanału  Fizjo 365. 

Contact Us