Wybierz najlepszą matę do akupresury.

XXI wiek to czasy cyfrowe – niemal każdy przez wiele godzin dziennie korzysta z telefonu lub komputera – co odciska swoje piętno na zdrowiu. Długotrwałe pozostawanie w wymuszonej, nieprawidłowej pozycji wpływa negatywnie na kręgosłup, mięśnie oraz układ nerwowy. Pierwszymi objawami, które stopniowo się nasilają, są bóle głowy, szyi i pleców. Obniżone samopoczucie, mrowienia kończyn, zaburzenia krążenia – to skutki braku ruchu i niefizjologicznej postawy ciała.

Mata akupresurowa – dobry sposób na bóle kręgosłupa

W zaawansowanych przypadkach pomóc może tylko interwencja chirurgiczna. Można jej uniknąć, stosując sprawdzone rozwiązania – rekomendowane przez najlepszych fizjoterapeutów. Jednym ze sposobów na radzenie sobie z bólami głowy i kręgosłupa oraz wzmożonym napięciem mięśni, jest akupresura. To metoda wywodząca się z chińskiej medycyny ludowej – znana w Azji od tysięcy lat.

Wraz z rozwojem technologii, zespół ekspertów opracował narzędzie do akupresury, które możesz z powodzeniem stosować we własnym domu – czyli matę akupresurową. Wizyta u fizjoterapeuty lub masażysty z pewnością pomoże CI uporać się z bólem pleców, ale nie zawsze masz na to czas i pieniądze. Mata akupresurowa to inwestycja w Twoje zdrowie – możesz z niej korzystać, kiedy tego potrzebujesz.

Jak działa mata do akupresury i jakie posiada właściwości?

Mata akupresurowa służy do wywierania nacisku na odpowiednie punkty na ciele. Chińska medycyna ludowa opisuje je jako ‘meridiany’ i łączy je z kanałami przepływu energii ‘chi’. W zachodniej medycynie znamy ‘punkty spustowe’ – ich naciskanie zmniejsza ból i rozluźnia mięśnie. Schemat działania jest taki sam – ucisk w odpowiednich miejscach poprawia krążenie, rozluźnia, stymuluje zakończenia nerwowe – co prowadzi do poprawy samopoczucia i pozbycia się bólu. Mata akupresurowa działa dokładnie w ten sam sposób. Jej powierzchnia pokryta jest tępo zakończonymi kolcami, które oddziałują bezpośrednio na całe ciało poprzez nacisk. Jakie są korzyści korzystania z maty akupresurowej?

   • Zmniejszenie dolegliwości bólowych
   • Rozluźnienie napiętych mięśni
   • Zwiększenie ruchomości w stawach (w tym kręgosłupowych)
   • Stymulacja układu nerwowego
   • Wzmożone wydzielanie ‘hormonów szczęścia’ – endorfin
   • Poprawa krążenia w miejscach objętych terapią akupresurową

Jak wybrać najlepszą matę akupresurową  do domu lub gabinetu?

Przeznaczenie maty akupresurowej determinuje jej rodzaj – od materiału, z którego jest wykonana poczynając. Kupujesz matę do swojego gabinetu fizjoterapii? Plastikowa lub gumowa są odpowiednie do tego celu – pamiętaj, że z maty będą korzystały różne osoby i musisz ją dezynfekować. Maty wykonane z materiału – np. bawełniane – trudniej się czyści, więc są lepszym wyborem dla osób używających ich w domowym zaciszu. Na co jeszcze zwrócić uwagę przed zakupem maty akupresurowej?

    • Rozmiar

Jak duży jest obszar terapeutyczny? Jeżeli potrzebujesz zastosować akupresurę na niewielki odcinek ciała – na przykład łydki lub stopy – możesz kupić mniejszą. Specjalizujesz się w dolegliwościach bólowych kręgosłupa? Dokuczają Ci bóle pleców? Kup dużą matę, na której można się swobodnie położyć. Jest wiele dostępnych rozmiarów – wybór opieraj na potrzebach swoich lub Twoich pacjentów.

    • Materiał

Guma i plastik – do gabinetu. Tkanina – do użytku domowego. Zwróć uwagę na wypełnienie maty – najlepiej aby było hipoalergiczne. Najlepsze są z pianek roślinnych lub innych naturalnych materiałów, jak na przykład włókno kokosowe.

    • Kolce

Kolce mogą być z tworzywa sztucznego (guma lub plastik) albo metalowe (ze stopów różnych metali). W kwestii działania terapeutycznego – te ze stopów metali mogą bardziej rozluźniać napięte mięśnie (na zasadzie zmiany potencjału komórek nerwowych) ale – co ważne dla pacjentów – mogą być mniej komfortowe dla pacjentów (jak ciepło jest u Ciebie w gabinecie? Metal szybko się chłodzi).

    • Rozstaw kolców

Tak, to ma znaczenie – ze względu na wzrost, budowę ciała oraz wrażliwość skóry. Dla dzieci i niższych lub szczupłych osób wybieraj maty z rozstawem kolców 4,9 mm. 5,8 mm to rozstaw standardowy, a rozstaw od 6 do 7,2 mm przeznaczony jest dla osób o atletycznej budowie ciała lub tych o wysokim progu bólowym.

    • Z poduszką czy bez?

Poduszka akupresurowa zwiększa komfort oraz pozwala osiągać dobre efekty terapeutyczne przy problemach z odcinkiem szyjnym kręgosłupa i bólach głowy. Jest jeden minus – rozmiar poduszki powinien być dobrany do wzrostu – nie ma jednej uniwersalnej poduszki.

    • Torba transportowa

Bądźmy szczerzy – torba do transportu maty akupresurowej zawsze się przydaje, niezależnie od tego, czy maty używasz w domu, czy w gabinecie – po prostu łatwiej ją przenieść.

    • Kolor

Jeśli masz swój ulubiony kolor – wybierz taką matę, ale pamiętaj, że kolory także mają oddziaływanie terapeutyczne (chromoterapia). Jeśli chcesz rozluźnić pacjenta i korzystasz z jaskrawoczerwonej maty – efekt może wymagać dłuższej sesji.

Maty do akupresury polecane przez fizjoterapeutów – nasze bestsellery

Maty do akupresury z naszej oferty to wyroby medyczne, spełniające niezbędne normy i wykonane z hipoalergicznych materiałów. Nasze najlepsze maty to:

    • 4Fizjo – charakteryzują się dużo większą ilością kolców

4Fizjo to polska marka – dość wspomnieć, że to polski model rehabilitacji jest uznawany za najwyższy światowy standard. Maty 4Fizjo są najczęściej stosowane w gabinetach fizjoterapii.

    • Akumata Soft

Świetna propozycja dla osób pragnących korzystać z maty akupresurowej w domu – maty wykonane z naturalnej bawełny są hipoalergiczne i łatwe w transporcie.

Contact Us