Zabawki sensoryczne - fizjoterapia dla dzieci w formie zabawy

Ludzie w każdym wieku potrzebują ruchu, ale dzieci potrzebują go najbardziej. Ich młode organizmy dopiero się rozwijają i zapewnienie im właściwych bodźców jest niezbędne do prawidłowego rozwoju. Dlaczego jest to tak ważne? Układ nerwowy potrzebuje stymulacji także do wykształcenia czucia głębokiego i wytworzenia łuków odruchowych, dzięki którym dzieci lepiej mogą kontrolować swoje ruchy oraz postawę ciała. Kości rosną i wzmacniają się na skutek obciążania ich. Z kolei mięśnie zwiększają swoją siłę i elastyczność, gdy pracują. Wszystkie układy w ciele człowieka współpracują na zasadzie sprzężenia zwrotnego – dlatego ruch jest tak ważny. A gdy coś idzie nie tak – potrzebna jest fizjoterapia. Jest tylko jeden kłopot – dzieciom trudno skupić uwagę na dłużej. Z pomocą przychodzą sprzęty, akcesoria i zabawki sensoryczne.

Jajko do ćwiczenia ręki Sanctband – rozwiąż problemy z dłonią od ręki

Nie od dziś wiadomo, że poprzez zabawę najlepiej jest uczyć. Ale to nie wszystko – poprzez zabawę można także skutecznie leczyć. Jajko do ćwiczenia ręki Sanctband to doskonały przyrząd, dzięki któremu dziecko może wzmacniać siłę mięśniową w obrębie dłoni i palców. Jajko do ćwiczenia ręki Sanctband oferowane jest w różnych stopniach twardości – dlatego bez problemu można dopasować stopień oporu do możliwości młodego pacjenta. Jajko do ćwiczenia ręki Sanctband może być przydatne we wzmacnianiu mięśni po złamaniu – już w trakcie noszenia gipsu. Wystarczy ściskać jajko do ćwiczenia ręki Sanctband drugą dłonią – około 15% impulsów ze zdrowej ręki przenoszonych jest przez układ nerwowy na chorą kończynę.

Masa plastyczna do ćwiczenia ręki Sanctband – kreatywna terapia dla każdego

Kto nie lubił w młodości bawić się plasteliną? To doskonała opcja na kreatywną zabawę, ale mamy coś lepszego – masę plastyczną do ćwiczenia ręki Sanctband. Plastelina ma zawsze określoną i ta samą twardość, a nasza masa plastyczna do ćwiczenia ręki Sanctband – aż cztery różne. Dzięki masie plastycznej, każda zabawa z jej użyciem jest także bardzo skuteczną formą terapii – podczas jej formowania, procesowi terapeutycznemu poddawane są wszystkie – nawet najmniejsze – mięśnie, ścięgna oraz więzadła w obrębie całej dłoni i placów. Masa plastyczna do ćwiczenia ręki Sanctband może być używana wszędzie – dostępna jest w niewielkich opakowaniach i… nie brudzi!

Roller do masażu dla dzieci OMS Roll Kids – relaks na okrągło

Dzieci nie trzeba namawiać do zabawy, ale faktem jest, że chętniej biorą udział w dynamicznych zajęciach. Wystarczy jednak roller do masażu dla dzieci OMS Roll Kids, aby zamienić ćwiczenia rozluźniające w przyjemną zabawę. Roller do masażu dla dzieci OMS Roll Kids został zaprojektowany dla młodszych pacjentów – jest dostępny w miłych dla oka kolorach oraz jest mniej twardy niż jego odpowiednik dla dorosłych. Roller do masażu dla dzieci OMS Roll Kids to świetny sposób na relaks po męczących ćwiczeniach. Oprócz zastosowania do relaksacji napiętych mięśni, roller dla dzieci można wykorzystać także do zabaw pomagających usprawnić funkcjonowanie czucia głębokiego raz zmysłu równowagi.

Podwójna piłka do masażu 4FIZJO 12 cm Duoball – podwójna dawka rozluźnienia

Są sytuacje, gdzie roller do masażu może nie wystarczyć. Wtedy warto sięgnąć po podwójną piłkę do masażu 4FIZJO Duoball – dzięki innowacyjnemu kształtowi, ten masażer jest w stanie dotrzeć do każdego zmęczonego mięśnia. Kształt podwójnej piłeczki sprawia, że masażer 4FIZJO Duoball idealnie nadaje się do relaksowania napiętych mięśni przykręgosłupowych, omijając przy tym struktury kostne samego kręgosłupa. Niewielki rozmiar – 12 cm – to atut, masażer Duoball świetnie sprawdzi się również dla najmłodszych. Doskonale nadaje się również do stymulowania zmysłu dotyku.

Rea Kinesiology Tape Monster – taśmy kinesio w wesołej odsłonie

Rea Kinesiology Tape Monster ma wszystkie zalety taśmy do kinesiotapingu oraz jedną dodatkową – podoba się dzieciom. Taśma Rea Kinesiology Tape Monster doskonale przepuszcza powietrze – to oznacza, że zapewnia wentylację oklejonych obszarów i nie powoduje odparzeń. Produkt jest wykonany z naturalnych materiałów – hipoalergicznych oraz bezpiecznych dla środowiska. Rea Kinesiology Tape Monster idealnie nadaje się do zmniejszania obrzęków, bólu oraz redukcji nadmiernego napięcia mięśniowego.

Półkule sensoryczne, jeżyki do stóp 4FIZJO – pierwszy krok do zdrowia

Półkule sensoryczne, poduszki do ćwiczeń oraz jeżyki do stóp 4FIZJO to świetne akcesoria, które pozwalają zamienić terapię sensoryczną w angażująca zabawę. Różne kształty oraz wypustki i wgłębienia zapewniają optymalne bodźce dla małych pacjentów z zaburzeniami integracji sensorycznej, a także dla tych maluchów, które potrzebują stymulacji w procesie eliminacji płaskostopia. Półkule sensoryczne, poduszki do ćwiczeń oraz jeżyki do stóp 4FIZJO mają także zastosowanie we wspomaganiu pracy układu krążenia, a także wsparcia pracy innych narządów poprzez pobudzanie receptorów zlokalizowanych na podeszwach stóp. Poduszki i półkule sensoryczne mogą być używane jako element rozgrzewki przed innymi rodzajami terapii.

Akcesoria sensoryczne – idealne do terapii oraz jako wspomaganie rozwoju

Dzieci rozwijają swoje zmysły poprzez zbieranie jak największej ilości zróżnicowanych bodźców. To ma wpływ nie tylko na ukształtowanie się zmysłu wzroku, węchu, dotyku, zapachu czy smaku, ale także na prawidłowy rozwój umysłowy i fizyczny w ogólnym zarysie. Wykorzystanie sprzętów terapeutycznych, dopasowanych do potrzeb najmniejszych pacjentów, może pomóc im skorygować nieprawidłowości za pomocą fizjoterapii połączonej z zabawą.
Trudno oczekiwać zaangażowania młodego pacjenta w kolejną dawkę ćwiczeń – pomimo wysokich potrzeb ruchowych, dzieci również mogą się zniechęcić do działań, które one same postrzegają jako rutynowe. Dlatego warto wdrożyć zabawę do terapii – najlepszą metodą na połączenie czynnika leczniczego z kreatywnością jest wykorzystanie rozwiązań, które opisaliśmy powyżej. Dzieci znacznie chętniej się bawią niż ćwiczą – warto to wykorzystać, aby im pomóc.

WHO rekomenduje 60 minut dziennie umiarkowanej aktywności fizycznej każdego tygodnia – dla zdrowych dzieci. Te, które wymagają działań fizjoterapeutycznych, potrzebują znacznie więcej ruchu, pod okiem doświadczonego specjalisty. Rehabilitacja także wymaga innowacyjnego podejścia – polecamy sprzęty i zabawki sensoryczne, dla zdrowia najmłodszych.

Contact Us