Rehabilitacja głosu
Kurs Rehabilitacja głosu to ogrom wiedzy i praktyki, które dadzą Ci możliwości poprawy emisji głosu, naukę prawidłowej techniki oddychania, pracy na tkankach miękkich otaczających aparat mowy, a także bazę technik i rozwiązań jak wpłynąć na wszystkie możliwe struktury wpływające na zaburzenia głosu. Skupiamy się na terapii manualnej w tym rejonie, w ten jeden dzień przedstawiamy same konkretne techniki i merytoryczną wiedzę. Krótki ale potężny kurs dla profesjonalistów chcących wejść na jeszcze wyższy poziom w pracy z dysfunkcjami obszaru głowy i szyi.
W jakich przypadkach możesz zastosować rehabilitację głosu? Pacjent neurologiczny m.in. Parkinson, stwardnienie rozsiane czy porażenie fałdów głosowych. Dla osób pracujących głosem, nauczyciele, wykładowcy, śpiewacy, aktorzy, lektorzy, wokaliści itp Dla osób z zaburzeniami typu: chrypka, przewlekła suchość w gardle, przewlekłe stany zapalne krtani i gardła, nagła utrata głosu, Ból/dyskomfort podczas mówienia, odczucie guli w gardle, zmęczenie głosu, dysfonia (częściowa utrata głosu), afonia (całkowita utratra głosu), trudności z modulacją głosu, problemy z oddychaniem podczas mówienia, dyslalia. Osoby po operacjach lub urazach krtani. Pacjenci psychosomatyczni, Ci których zaburzenia głosu mogą mieć podłoże psychogenne.
Wiedza, którą nabędziesz podczas kursu: Rehabilitacja głosu pozwoli Ci na interdyscyplinarną pracę z laryngologami, foniatrami, logopedami i otolaryngologami. Oto pytania, których odpowiedzi pozwolą Ci podjąć decyzje czy ten kurs jest dla Ciebie: Ile szkół podstawowych, średnich i uczelni wyższych masz w okolicy? (Nauczyciele mają ogromne problemy z głosem) Jak często trafiają do Ciebie pacjenci z gulą w gardle, chrypką, przewlekle bolącym gardłem? Czy zdarzają Ci się pacjenci z cichym głosem lub mówiący wysiłkowo? Chcesz, aby wśród Twoich pacjentów pojawiali się wokaliści, aktorzy, lektorzy, szkoleniowcy, którym będziesz potrafił/ła znacznie poprawić komfort pracy i jakość głosu?
Kto może zostać uczestnikiem kursu Rehabilitacja głosu? Zawody medyczne, studenci zawodów medycznych, trenerzy głosu, logopedzi.
PROGRAM:
9:00- 10:30
Anatomia aparatu głosu, szczegółowe omówienie mięśni i funkcji. Choroby neurologiczne, schorzenia współistniejące oraz struktury wpływające na dysfunkcje aparatu mowy. Co wpływa na zmianę głosu i możliwości pracy głosem? Na czym polega rehabilitacja głosu, jakie są efekty i możliwości w pracy gabinetowej? Wpływ bruksizmu na brak swobody pracy całego obszaru głowy i szyi.
10:30-10:45 PRZERWA
10:45- 13:30
Techniki pracy z oddechem- oddech a praca głosem. Tarczyca a głos. Praktyka- wzmacnianie mięśni oddechowych- stabilizator głosu. Praca na obszarze mięśni podpotylicznych i całego korpusu tylnego szyi (z uwzględnieniem uwolnienia przejścia głowowo- szyjnego, TOS, oraz mięśni łopatkowo- gnykowych, dźwigacza łopatki, przepony) Psychosomatyka w problemach z głosem – wpływ stresu, napięcia i emocji. Możliwości pracy wyciszającej.
13:30-14:15 PRZERWA
14:15-16:15
Taśma przednia głęboka, powierzchowna przednia i tylna oraz spiralne. Wpływ na postawę, stabilizację ciała, odpowiednią fonację i oddech. Techniki manualne na tkance miękkiej, wpływającej na ustawienie kości gnykowej oraz ewentualne zaburzenia w obszarze krtani. Praca na mięśniach nadgnykowych i podgnykowych oraz całym obszarze powięzi przedniej szyi. Techniki mobilizacji krtani – praca na poszczególnych elementach krtani, szczegółowe techniki mobilizacji.
16:15-16:30 PRZERWA
16:30-18:00
Elektrostymulacja w dysfagii i dysfonii. Możliwości zastosowania tapingu. Przykłady autoterapii. Sposoby na nawilżenie i prawidłową higienę strun głosowych
PROWADZĄCY:
mgr Sylwia Zygmuntowicz
mgr Sylwia Zygmuntowicz – magister fizjoterapii, absolwentka Państwowej Medycznej Szkoły Zawodowej w Opolu i Wyższej Szkoły Rehabilitacji w Warszawie. Od wielu lat praktykuje masaż KOBIDO i KOBIDOpremium. Od 2 lat szkoleniowiec z zakresu masażu KOBIDOpremium i masażu transbukalnego. Pasjonatka rehabilitacji twarzoczaszki i traktu ustno-twarzowego. Specjalistka w dziedzinie rehabilitacji stomatognatycznej, twarzowo- czaszkowej i czaszkowo- żuchwowej. Terapeutka CRAFTA, stale podnosząca swoje kwalifikacje w obszarze twarzoczaszki i mózgoczaszki. Dodatkowo ukończyła szereg szkoleń z zakresu fizjoterapii stomatologicznej, terapii
manualnej stawów skroniowo- żuchwowych, diagnostyki obrazowej obszaru czaszki i szyi, jak również diagnostyki i leczenia bóli głowy.
mgr Anna Bystrowska
Magister fizjoterapii i technik masażysta, absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz Policealnej Szkoły Medycznej „Educentrum„.
Specjalistka w dziedzinie rehabilitacji stomatologicznej, oraz akupunktury twarzy.
Terapeutka CRAFTA zafascynowana holistycznym podejściem do pracy z obszarem
twarzowo-czaszkowym, łącząca wiele technik manualnych i narzędziowych oraz współpracująca z lekarzami innych specjalizacji.
Ukończyła szereg szkoleń z zakresu fizjoterapii stomatologicznej, terapii manualnej twarzy, masażu twarzy, terapii wisceralnej, terapii manualnej odcinka szyjnego, oraz igłoterapii.
Poza pracą pasjonatka muzyki, pracy z głosem, oraz miłośniczka książek psychologicznych.