Kurs - Tendinopatia w praktyce fizjoterapeuty

Tendinopatia w praktyce fizjoterapeuty

prowadzący: Mgr Adam Michoński, Miłosz Parchimowicz MSc PT, OMPT | cena: 1900 PLN

Kurs dla: fizjoterapeutów, osteopatów, lekarzy, studentów co najmniej 3 roku fizjoterapii

Miejsce i termin:

Poznań / 27-29.05.2022

Czas: 3 dni

Celem kursu jest zapoznanie jego uczestników z patomechanizmem najczęstszych postaci tendinopatii, spotykanych w praktyce gabinetowej. Podczas szkolenia omówione zostaną najnowsze doniesienia naukowe dotyczące strategii leczenia a także rola terapii biernych i aktywnych w protokole rehabilitacji.
Diagnostyka obejmuje: wywiad, anatomię palpacyjną, testy diagnostyczne oraz badanie ultrasonograficzne.
Zdaniem autorów szkolenia, główny nacisk w leczeniu tendinopatii powinien być ukierunkowany na optymalne dawkowanie obciążeń, dlatego w części praktycznej koncentrują się oni na protokołach dla konkretnych ścięgien. Dodatkowym elementem wzbogacającym program szkolenia, jest prezentacja technik biernych, wspomagających leczenie, takich jak: przezskórna elektroliza, suche igłowanie i techniki terapii manualnej.

Plan szkolenia

Dzień 1

9.00-11.00
Patomechanizm tendinopatii
Tendinitis? Tendinosis? Model Continuum Tendinopatii

11.00-11.15 Przerwa kawowa

11:15-18:00 Praca w grupach (w tym 2 przerwy: 13:15-14:00 lunch oraz 16.00-16:15)

Grupa 1 (prowadzenie: Miłosz Parchimowicz)
Anatomia palpacyjna, diagnostyka różnicowa, testy diagnostyczne oraz techniki modulacji bólu – suche igłowanie i przykładowe techniki terapii manualnej.
1. Rozcięgno podeszwowe
2. Achilles
3. Piszczelowa tylny
4. Kolano skoczka
5. Pośladkowe – ból okołokrętarzowy
6. Przywodziciele
7. Proksymalne hamstringi
8. Łokieć tenisisty/golfisty
9. Stożek rotatorów – RCRSP

Grupa 2 (prowadzenie: Adam Michoński)
USG
1. Rozcięgno podeszwowe
2. Achilles – USG + elektroliza
3. Piszczelowy tylny
4. Kolano skoczka
5. Pośladkowe – ból okołokrętarzowy
6. Przywodziciele
7. Proksymalne hamstringi
8. Łokieć tenisisty/golfisty
9. Stożek rotatorów – RCRSP

Dzień 2

9.00-11.00

Teoria dotycząca obciążania tkanek w tendinopatii – od izometrii do plajometrii

11.00-11.15 Przerwa kawowa

11:15-18:00 Praca w grupach c.d. (w tym 2 przerwy: 13:15-14:00 lunch oraz 16.00-16:15)

Grupa 2 (prowadzenie: Miłosz Parchimowicz)
Anatomia palpacyjna, diagnostyka różnicowa, testy diagnostyczne oraz techniki modulacji bólu – suche igłowanie i przykładowe techniki terapii manualnej.

Grupa 1 (prowadzenie: Adam Michoński)
USG

Dzień 3
Siłownia

9:00-11:00
Przykładowe protokoły obciążania tkanek w praktyce – loading management:
1. Rozcięgno podeszwowe
2. Achilles
3. Piszczelowy tylny

11:00-11:15 przerwa

11:15-13:00
4. Kolano skoczka
5. Przywodziciele
6. Pośladkowe

13:00-13:15 przerwa

13:15-15:00
7. Proksymalne hamstringi
8. Łokieć tenisisty/golfisty
9. Stożek

Prowadzący:
Miłosz – vide opis ze strony

PROWADZĄCY:

Mgr Adam Michoński

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy, praktyk, pasjonat medycyny ortopedycznej, wykładowca akademicki na WSEiT w Szczecinie, ZPSB w Świnoujściu, PUM w Szczecinie między innymi  przedmiotów diagnostyka funkcjonalna, terapia manualna . Na co dzień pracuje  w  Centrum Rehabilitacji Evomed zajmującej się wyłącznie pacjentami ortopedycznymi od stołu operacyjnego po powrót do aktywności sportowej i rekreacyjnej. Wiedzę z zakresu przezskórnej elektrolizy zdobywał w Hiszpanii i Anglii.

Miłosz Parchimowicz MSc PT, OMPT

Jest absolwentem Fizjoterapii na Akademii Wychowania Fizycznego im. E. Piaseckiego w Poznaniu oraz wykładowcą na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie.

Ukończył szkolenie z Ortopedycznej Terapii Manualnej (OMT) wg standardów International Federation  of Orthopaedic Manipulative Physical Therapists (IFOMPT). Program obejmował szkolenia z następujących zakresów: „Trening rehabilitacyjny” (Lasse Thue), „Wprowadzenie do specyficznej filozofii leczenia” (Robert Sydenham), „Manipulacje stawowe NORDIC OMT” (Sigurd Slaastad), „HVLA” (Tim Daelemans, Hans Fauville),  „Neurodynamic Solutions” (Michael Shacklock), „Badanie i leczenie – Maitland” (John Langendoen), „Anatomia palpacyjna” (Marcin Fluder, Anna Gawryszewska), „Mastercourse on Pain” (dr Jan Pool), „Diagnostyka obrazowa w fizjoterapii” (lek. P.Godek), „Terapia wisceralna” (Michel Pulyeart), „Komunikacja z pacjentem w fizjoterapii” (A.Kłobska) oraz kursy kliniczne (John Langendoen, Mirosław Dębski). Zdał egzamin przed komisją w składzie: dr Jan Pool (IFOMPT RIG Advisory Group), John Langendoen (Member IFOMPT SC), dr Zbigniew Wroński (wiceprezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów ds. nauki i edukacji), uzyskując tytuł specjalisty OMPT.

Jest certyfikowanym terapeutą manualnym Kaltenborn-Evjenth oraz metody McKenzie. Ukończył kurs Medical Acupunture w Londynie. Doświadczenie zawodowe zdobywał w Szczecinie (Terapia Plus) oraz Londynie (My Medyk Medical Center). Opiekował się medalistami Mistrzostw Świata i Europy w skoku o tyczce (Piotr Lisek, Robert Sobera) na obozach przygotowawczych w Spale i Potchefstroom (RPA).

Contact Us